Türkçe   |   English

FUAR ALANI

Tarihi boyunca ticari ilişkilerin yoğun yaşandığı bir liman kenti olan İzmir, ülke tarihinin ilk fuarlarına da ev sahipliği yapmıştır. İzmir İktisat Kongresi sırasında gerçekleştirilen "Numune Meşheri", daha sonra "9 Eylül Meşheri" (9 Eylül Mahalli Sergisi) adıyla sergiler gerçekleştirilmiş ve bu sergiler 1. İzmir Enternasyonal Fuarı olarak kabul edilmiştir.
fuarizmir, İzmir’in tarihi boyunca sahip olduğu bu misyonu sürdürmek için "katılanların işlerini büyütmesine yardımcı olmak" misyonu, "doğru ortam ve koşulları İzmir farkıyla sağlama" vizyonu' yla kapılarını 25 Mart 2015 tarihinde açtı.
Kentin gelişen fuarcılık potansiyeline cevap verebilmek ve sektörün önünde yeni ufuklar açmak amacıyla Türkiye’nin en büyük, en modern, en yeni fuar merkezi olarak, açılışı Türkiye’nin en büyük ihtisas fuarı olan Marble – Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı ile yapıldı.
fuarizmir, “fuarlar kenti” olarak anılan İzmir’in, sahip olduğu” bilgi”, “beceri” ve “deneyim”lerini, “yenilik”çi anlayışıyla ve İzmirli’nin dostluğu ile çatısı altında birleştirmektedir.
fuarizmir’de fuar, kongre, seminer veya etkinlik organizasyonları için 330,000 m2 alana sahip olan fuarizmir; 4 fuar holü, 4 seminer salonu, 5 toplantı odası, açık sergi alanı, amfi tiyatrosu, fuar meydanı, fuar sokağı, otoparkı, cafe ve restoran alanlarıyla  kapsamlı bir tesis sunmaktadır.

Rakamlarla fuarizmir;
Son teknolojik donanımlarla sağlamlaştırılmış teknik bir altyapıya sahip 4 adet hol,
330.000 m² toplam alan
119.400 m² açık ve kapalı sergi alanı
15.600 m² fuaye
93.000 m² (2.500 araç) otopark
16.000 m² cafeler ve restoranlar
4 seminer salonu

fuarizmir, İZFAŞ (İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri) tarafından işletilmektedir. 7 Şubat 1990 tarihinde dünyada hızla gelişmekte olan fuarcılık endüstrisinden gerek ülkenin, gerekse İzmir’in hak ettiği payı almasını sağlamak amacıyla kurulan İZFAŞ , ekonomik kazanımları topluma mal etmekle kalmayıp; her türlü kültürel, eğitsel ve sanatsal etkinliklere de evsahipliği yapmaktadır.